Basketbalistky zajtra odštartujú kvalifikáciu o ME 2019

Publikované 10.11.2017 11:12
Image Basketbalistky zajtra odštartujú kvalifikáciu o ME 2019

BRATISLAVA - Slovenská reprezentácia v sobotu v Sarajeve zápasom proti Bosne a Hercegovine vstúpi do kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy basketbalistiek 2019 do Srbska a Lotyšska. Staronový tréner Peter Kováčik má k dispozícii jedenásť z pôvodne dvanástich nominovaných hráčok. Musí sa zaobísť bez zranenej Romany Vyňuchalovej. Výber "zdedil" po českom trénerovi Marianovi Svobodovi, ktorého limitovala neochota niektorých hráčok reprezentovať. Vekový priemer družstva je iba 21 rokov, napriek tomu, Kováčik tímu verí.

"Výber sa zakladá na ich výkonnosti. Vážim si, že prišli a chcú hrať za národný tím. Ony sú hráčky, ktoré dokážu zvíťaziť, ale aj prehrať s hocikým," povedal 64-ročný kouč. Balkánsky súper nie je pre Kováčika neznámym: "Je to družstvo s veľmi dobrou výkonnosťou, majú v tíme jednu naturalizovanú Američanku - Lynettu Kizerovú. Je dominantná, má 195 cm a 105 kg, je výborná strelkyňa a výborne tiež doskakuje. Tá bude najnebezpečnejšia, zároveň ju však dopĺňa aj šesť hráčok, ktoré hrajú Euroligu, prípadne Európsky pohár. Je to veľmi silné družstvo, preto akýkoľvek úspech na ich ihrisku by som považoval za famózny výkon.“

Peter Kováčik sa vrátil do funkcie hlavného trénera po 14 rokoch, post šéfa lavičky opustil po ME 2003 v Grécku, kde slovenský výber obsadil konečné siedme miesto. "Získal som obrovské množstvo skúseností. Myslím si, že v súčasnosti som už nad vecou. Chcem odovzdať nadobudnuté skúseností tiež dievčatám,“ uviedol Kováčik pre oficiálny web SBA.

Stretnutie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou je na programe v sobotu od 18.00 h. Okrem Bosny zabojuje Slovensko o záverečný turnaj v rámci A-skupiny s Islandom a Čiernou Horou. V jednotlivých skupinách sa družstvá medzi sebou stretnú dvakrát systémom doma a vonku. Na ME 2019 postúpia víťazi skupín a šesť najlepších tímov na druhých miestach. Srbsko a Lotyšsko majú ako usporiadatelia automaticky garantovanú účasť.

Text: SITA   Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.