Dnešný šprintérsky dojazd na Tour už bez dvoch veľkých es

Publikované 06.07.2017 09:47
Image Dnešný šprintérsky dojazd na Tour už bez dvoch veľkých es

VESOUL - Organizátori Tour de France nadelili cyklistom vo štvrtok poriadnu porciu 216 km, ale zväčša po rovine. Etapa z Vesoul do Troyes je druhou najdlhšou na trase 104. ročníka "Starej dámy" a v jej závere sa očakáva šprintérsky boj o víťazstvo aj body do súťaže o zelený dres.

Tá už nebude mať taký náboj ako predtým. Nemci Marcel Kittel, André Greipel, Francúz Arnaud Démare či Nór Alexander Kristoff to budú mať o čosi jednoduchšie. Kontroverzný dojazd utorkovej etapy vo Vitteli ich pripravil o dvoch veľkých súperov - Marka Cavendisha a Petra Sagana. Cavendish predčasne skončil po páde so zlomenou lopatkou a Sagan nemôže pokračovať na Tour po dodatkovom prísnom verdikte rozhodcovskej komisie, ktorá ho označila za vinníka Cavendishovho pádu a následne aj niekoľkých ďalších cyklistov. Vysokú motiváciu má najmä Démare, jazdec FDJ vedie klasifikáciu o zelený dres s náskokom 40 bodov pred Kittelom a môže sa stať po dlhej prestávke prvým Francúzom, ktorý privezie do Paríža na sebe druhú najprestížnejšiu farbu v pelotóne TdF. Zatiaľ posledným francúzskym "zeleným" šampiónom bol v roku 1995 Laurent Jalabert, ktorý to stihol ešte pred začiatkom víťaznej éry Nemca Erika Zabela (1996-2001). "Fanúšikovia si začínajú nahlas klásť otázku, či sa Démare stane prvým Francúzom s víťazstvom v bodovacej súťaži v tomto storočí," napísal oficiálny portál Letour.fr.

Na trase Vesoul - Troyes budú dve horské prémie najnižšej IV. kategórie, rýchlostná prémia príde na rad po 135 km v Colombey-les-deux-Églises, dedinke, kde je pochovaná jedna z najväčších osobností francúzskych dejín Charles de Gaulle. Práve s francúzskym vojakom, generálom a neskôr aj obľúbeným prezidentom sa spája príhoda z Tour de France 1960. "Keď sa rozchýrilo, že De Gaulle stojí pri ceste, aby si pozrel prejazd pelotónu v Colombey-les-deux-Églises, francúzsky jazdec Henry Anglade zorganizoval neplánovanú prestávku, počas ktorej si mohol potriasť rukou s De Gaullom aj v žltom tričku lídra jazdiaci Talian Gastone Nencini. Ten istý pretekár sa o deň neskôr tešil v Parku Princov v Paríži z celkového víťazstva na Tour," informuje portál letour.fr.

Štvrtková etapa má štart o 12.25 h, v cieli sa najlepší očakávajú po 17.19 h.

Text: SITA  Foto: Getty Images

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.