Exoti na OH: Kokosy na snehu, Úhor Eric a ďalší

Publikované 31.12.2017 20:49
Image Exoti na OH: Kokosy na snehu, Úhor Eric a ďalší

BRATISLAVA (jnk) - „Nikto neverí, že sa to môže stať, že Jamajka bobistov bude mať,“ spievajú postavy Derice Bannock a Sanka Coffie vo filme Kokosy na snehu. Táto komédia pritom vznikla na základe skutočného príbehu jamajských bobistov, ktorí štartovali na zimnej olympiáde v Calgary 1988. Najskôr to pritom vyzeralo ako bláznivý nápad alebo nejaká vtipná príhoda. No odvtedy Jamajčania štartovali na piatich ďalších olympiádach. Svetový šport pozná viacero podobných „exotických“ príbehov a netradiční pretekári nebudú chýbať ani na olympiáde v Pjongčangu.

Na predošlých zimných OH štartovali mnohí športovci, ktorí predtým nikdy nevideli sneh, alebo s ním mali len minimálne skúsenosti. Tri olympijské účasti má na konte Philip Boit, kenský bežec na lyžiach. Na hrách v Nagane, Salt Lake City aj Turíne bol jediným reprezentantom svojej krajiny. Víťaz pretekov v Nagane Björn Dählie čakal na Boita v cieli približne 20 minút, aby ho mohol povzbudiť pri jeho finiši. V behu na lyžiach v minulosti súťažili aj pretekári z Kamerunu, Thajska či Portorika. Známe sú tiež príbehy mexického šľachtica Hubertusa von Hohenloheho, ktorý štartoval v zjazdovom lyžovaní alebo „Orla“ Eddieho Edwardsa. Pred dvomi rokmi o skokanovi na lyžiach so silnými dioptrickými okuliarmi nakrútili dokonca film.

Na letnej olympiáde v roku 2000 zas štartoval Eric Moussambani z Rovníkovej Guiney. Jeho čas v plávaní na 100 metrov voľným spôsobom bol 1:52,72, čo bolo dvakrát viac ako v prípade druhého najhoršieho pretekára. Pretekár s prezývkou „Úhor Eric“ však inšpiroval iných športovcov. V Pekingu sa na 50 metrov voľným spôsobom predstavil Stany Kempompo Ngangola z DR Konga, povolaním elektrotechnik. Skončil taktiež posledný. Veľkú pozornosť médií si na OH v Londýne 2012 vyslúžil veslár z Nigeru Hamadou Djibo Issaka, ktorý začal trénovať len tri mesiace pred olympiádou. Obsadil posledné miesto s obrovskou stratou a dostal prezývku „Vydra Issaka“.