K viacbojom sa vrátila po piatich rokoch. Vytvorila slovenské rekordy

Publikované 16.11.2017 18:01
Image K viacbojom sa vrátila po piatich rokoch. Vytvorila slovenské rekordy

BRATISLAVA – Keďže slovenská rekordérka v päťboji a sedemboji Lucia Vadlejch Slaničková už má splnený limit pre štart na ME 2018 v atletike v Berlíne, svoju pozornosť v priebehu zimy zameria najmä na tréning svojich slabých disciplín. Predovšetkým je to vrh guľou, ktorý je v jej prípade už dlhšiu dobu kameňom úrazu. Práve vrh guľou ju tento rok pripravil o letenku na svetový šampionát do Londýna. Aspoň ona to tak s odstupom času hodnotí.

„Na posledných pretekoch, na ktorých som sa mohla kvalifikovať do Londýna, som to spočiatku mala veľmi dobre rozohrané. Keďže som super odbehla prekážky a vydarila sa mi aj súťaž v skoku do výšky, veľmi som chcela uspieť aj v guliarskom sektore. Trochu viac som to silila. Bola som dosť premotivovaná a guľu som pokazila predovšetkým hlavou. Nezvládla som túto disciplínu mentálne. A možno práve tam som stratila tých desať - pätnásť bodov, ktoré mi chýbali k účasti na MS v Londýne. To ma fakt mrzelo, že som tieto dôležité preteky z mentálneho hľadiska nezvládla,“ konštatovala odchovankyňa považskobystrickej atletiky, ktorá našla svoj druhý domov i životného partnera za riekou Morava. V debate s ňou sme sa vrátili nie iba k nevydareným, ale najmä k vydareným súťažiam - a k výkonom a výsledkom, ktoré si aj s odstupom času v sezóne 2017 najviac cení, ktoré jej priniesli najviac šťastia, spokojnosti a gratulantov.

„Najviac si cením 9. miesto v päťboji na HME v Belehrade. Veď na tento šampionát sme sa kvalifikovali úplne z posledného miesta. S trénerom sme si povedali, že si Belehrad ideme užiť. Nemali sme nejaké prehnané ambície. Nemala som pred sebou striktne vytýčené nejaké ciele. Preto ma veľmi milo prekvapilo, že z toho bol nielen osobný rekord, ale dokonca aj slovenský halový rekord. To som nečakala. Výkon z Belehradu bol pre mňa nie iba milý šok, ale aj veľmi dobrá motivácia do sezóny na otvorenom štadióne. Veď výkon v sedemboji nad 6100 bodov je veľmi dobrý. Atlétka s takým výkonom sa už pomaly dostáva do svetovej špičky. Ja som zatiaľ ´urobila´ 6103 bodov," reagovala Lucia Vadlejch Slaničková na otázku agentúry SITA.

"Čo mi v roku 2017 nevyšlo? Predovšetkým úsilie dostať sa do Londýna. Na majstrovstvách sveta v Londýne som chcela veľmi štartovať. Šampionát na Britských ostrovoch mi ušiel o niekoľko miest, presnejšie o desať - pätnásť bodov. Jeden deň som si pre to poplakala, ale potom som si povedala, že si aj tak za to môžem sama. Pretože je to atletika. Ja sama môžem za tie výkony, ktoré som v sezóne predviedla. Ja sama som tú guľu pokašľala," otvorene priznala 29-ročná rodáčka z Považskej Bystrice, ktorú iba prestup zo 400 m prekážok k viacbojom pod strechou i na otvorenom štadióne zachránil pre slovenskú atletiku. Lucia sa totiž po piatich rokoch rozhodla zmeniť disciplínu i trénera.

„Prekážkové behy som zanechala z toho dôvodu, že už som cítila, že v tejto disciplíne stagnujem. Už ma to vnútorne nenapĺňalo. Aby som bola úprimná, už v roku 2016 som chcela skončiť. Vážne som uvažovala, že sa s atletikou nadobro rozlúčim," priznala 29-ročná atlétka AK Spartak Dubnica nad Váhom svoje zajačie úmysly. "Našťastie, zmena disciplíny bola pozitívna vec v mojom živote. Výkony v päťboji a sedemboji mi vliali ďalšie sily a energiu. Znovu som dostala chuť na atletiku. Dokonca som dokázala opäť dobre bežať štyristo metrov cez prekážky, na ktorých som už stagnovala. Teraz na konci sezóny som bežala 400 m prekážok. A dosť som si to užila. Prečo som sa opäť postavila na štart štvorstovky cez prekážky? USK Praha, v ktorom hosťujem, potreboval body v atletickej extralige, tak som pomohla, koľko som vedela," priblížila úradujúca slovenská rekordérka v päťboji a sedemboji svoje ostatné vystúpenie v behu žien na 400 m prek.

"Bol to trénerov nápad. Presvedčil ma, že by to vzhľadom na moju atletickú všestrannosť mohlo byť vo viacboji zaujímavejšie. Jeho nápad ma zaujal, som rada, že mi prestup medzi viacbojárky tak dobre ´sadol´. Nomináciu na Berlín už mám splnenú. Takže pokračujem ďalej. Chcem si zopakovať vystúpenie na európskom šampionáte pod holým nebom," prezradila bronzová v tradičnej bilančnej ankete Atlét roka 2017 pôvodcu jej vydareného prestupu v rámci atletických súťaží.

"S akými ambíciami sa chcem v Berlíne prezentovať? Ťažká otázka. Určite sa chcem umiestniť čo najlepšie. Priblížiť sa k osobnému rekordu. Prípadne si ho zlepšiť. To by sa mi páčilo," diplomaticky vysvetlila štíhla Slovenka, ktorá v polovici júna na medzinárodnom viacbojárskom mítingu v Kladne zlepšila slovenský rekord Marcely Podrackej o 57 bodov. Jej 6103 bodov z Kladna poslalo do histórie Podrackej výkon z ME 1994 v Helsinkách, ktorý v slovenských tabuľkách kráľoval dlhých 23 rokov. Atlétka, ktorá od nástupu na vysokoškolské štúdium žije v Česku (najskôr študovala v Ostrave na Baníckej fakulte, teraz sa usadila v Prahe. pozn.), si v snahe vymazať Podrackej rekordný výkon z historických tabuliek obdivuhodne zlepšila štyri osobné maximá - v behu na 100 m prekážok (13,97 ), v skoku d výšky (177), v hode oštepom (43,81) a v behu na 800 m (2:11,71). Vďaka tomu posunula svoj osobný rekord spred piatich rokov o neuveriteľných 323 bodov.

"Viete, viac sa k tomu Berlínu teraz povedať nedá. Bude to na začiatku augusta. Veľa môže naznačiť priebeh budúcej sezóny. Predovšetkým jej úvod. Preto v zime budem pracovať na tých slabinách, ktoré mám. Teraz mám na mysli najmä vrh guľou a v prvom rade chcem zostať zdravá – a to bude podstatné pre rok 2018. Bez zdravia sa rekordy v žiadnom športe lámať nedajú," zdôraznila Lucia Vadlejch Slaničková, ktorá sa nebránila ani otázke, ktorá z viacbojárskych disciplín ju najviac bolela pri tohtoročnom lámaní slovenských rekordov.

"Každá viacbojárka vám povie, že osemstovka. Je to pre nás nutné zlo. Tá disciplína je v programe, tak to človek odbehne. Ale nikto z nás ju nemiluje. Keď ju človek odbehne rýchlo, tak je to lepšie. Ako keď to absolvuje nejako pomaly. Paradoxne, vtedy to viac bolí," priblížila úspešná slovenská atlétka svoj pohľad na multidisciplínu, v ktorej sa opäť našla. Dôkazom toho sú aj slovenské rekordy a spomínané 9. miesto na halovom európskom šampionáte v Belehrade. "Od koho som k tým výkonom dostala najkrajšiu gratuláciu? Ťažko vybrať a vyzdvihnúť iba jednu. Bolo ich veľmi veľa. Každá gratulácia ma potešila, na každú som sa usilovala reagovať. A pokiaľ mi ľudia a moji blízki budú mať k čomu gratulovať aj v roku 2018, tak to bude skvelé. V každom prípade aj ich záujem a podpora je pre mňa veľká mentálna pomoc. Takže teraz si už môžem želať iba jediné: aby som zostala zdravá, a aby som sa dokázala na berlínsky šampionát čo najlepšie pripraviť," zdôraznila úspešná zverenkyňa trénera Františka Ptáčnika.

Text: SITA   Foto: SITA

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.