Konôpka pred 24h Le Mans: Budeme ako kokosy na snehu

Publikované 25.05.2017 14:33
Image Konôpka pred 24h Le Mans: Budeme ako kokosy na snehu

BRATISLAVA - Na najslávnejších vytrvalostných pretekov planéty 24 hodín Le Mans sa tento rok historicky prvýkrát predstaví aj slovenský tím ARC Bratislava s troma jazdcami, medzi ktorými bude nielen vekovo, ale aj skúsenosťami vynikať Miroslav Konôpka. V kokpite prototypu druhej kategórie (LM P2) Ligier JS P217 Gibson s číslom 49 sa bude striedať s dvoma pilotmi - Lotyšom Konstantinsom Calkom (23) a Holanďanom Rikom Breukersom (19). Mladý lotyšský pretekár sa stane vôbec prvým jazdcom z Pobaltia, ktorý sa postaví na štart 24h Le Mans. "Je to pre nás historická udalosť. Vždy som mal chuť dostať na tieto preteky slovenský tím. Teraz sa to podarilo. Určite budeme najchudobnejší tím na Le Mans, ale ideme do toho so srdcom,“ vyhlásil vo štvrtok na tlačovej konferencii skúsený Konôpka.

Päťdesiatpäťročný slovenský pretekár, ktorý nie je len jazdcom tímu ARC, ale aj jeho majiteľom, sa už na Le Mans objavil dvakrát. V roku 2006 štartoval v japonskom tíme T2M Motorsport v Porsche a rovnakú značku reprezentoval aj vo farbách tímu Felbermayer-Proton v roku 2010, keď náročné preteky dokončil na 8. mieste v triede LM GT2. "Vtedy som ako jazdec nemal žiadne starosti, rozmýšľal som len o sebe. Toto bol siedmy pokus, čo som sa snažil dostať na Le Mans slovenský tím. Ísť do Francúzska s vlastným tímom bude úplne iné. My tam budeme akísi exoti či kokosy na snehu. Aj Francúzi sa na nás budú pozerať cez prsty. Museli sme sa tam kvalifikovať, sami by sme sa tam ťažko dostali. Som rád, že sa nám to tento rok podarilo,“ pokračoval Konôpka.

Aj keď prototyp majú odskúšaný, s originálom to bude trochu iné. Navyše sa slovenskému tímu nevyhli starosti s časovým dodaním jednotlivých komponentov. "Auto ešte nie je úplne kompletné. Musíme ešte namontovať špeciálny aerodynamický kryt, ktorý však trochu mešká z výroby. Spôsobí nám to problémy, budeme v strese, no nejako sa s tým budeme musieť popasovať a prejsť technickým preberaním. Nebude to ideálne, ale musíme dať dovtedy všetko dokopy. Sme nováčikom, takže nás veľa vecí ešte určite prekvapí. Verím, že to zvládneme a na štarte budeme úplne pripravení," vyjadril sa Andrej Studenič, ktorý je takisto súčasťou tímu ARC Bratislava smerujúceho do Francúzska.

Auto, s ktorým sa slovenský tím predstaví na 13,5 kilometrovom okruhu La Sarthe, sa bude volať Ondrej. "Meno sme vymysleli, keď sme teraz jazdili na Red Bull Ringu v Rakúsku. Aj môj dedko bol Ondrej a nikdy ma nesklamal. Všetci majú najlepšie autá, to naše bude Ondrej. Pokrstí ho vo štvrtok Tomáš Maštalír, ktorého sme si vybrali, pretože má tiež motoristickú krv v žilách," ozrejmil Konôpka. Do Francúzska pocestujú s malými cieľmi. "Verím, že sa nám auto do štartu podarí dobre nastaviť. Motory sú nové, autá sú nové a výrobcovia majú stále problém všetko zvládnuť. Uvidíme, ako to bude. Verím, že technické problémy a defekty sa nám vyhnú. O tom to všetko je. Kvalifikácia nie je až taká dôležitá. Nebudeme tlačiť na pílu, chceme dobre nastaviť auto, vyskúšať si jazdcov a všetkých ľudí okolo auta. Hodinu až hodinu a pol by sme počas nej chceli jazdiť na okruhu. Ak bude pršať, nebude to jednoduché. Stratégiu máme takú, že sa chceme vynúť problémom a ísť zo začiatku opatrne,“ prezradil ďalej Konôpka.

V kategórii v ktorej sa predstaví aj slovenský tím, bude hneď niekoľko slávnych mien zo sveta formuly 1. "V našej triede je asi 8 jazdcov F1, medzi nimi Rubens Barrichello, Nelson Piquet, Bruno Senna či Vitalij Petrov. Dovedna ich tam bude asi 15," pokračoval Konôpka.

Tím ARC Bratislava odchádza do Francúzska 29. mája, už v nedeľu 4. júna jazdcov čakajú prvé testy. Samotný týždeň 24h Le Mans sa začne 11. júna. V stredu 14. júna je o 22.00 h na programe kvalifikácia. Ostré preteky absolvujú všetky tímy na okruhu La Sathe 17. a 18. júna.

Text: SITA  Foto: ARC Bratislava

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.