Kužmovej nevydarená premiéra vo Fed Cupe

Publikované 10.02.2018 17:14
Image Kužmovej nevydarená premiéra vo Fed Cupe

BRATISLAVA - Domáca dvojka Viktória Kužmová prehrala s jednotkou kádra hostiek Nataliou Vichľancevovou za 72 minút 4:6, 2:6 v úvodnej z dvoch sobotňajších dvojhier v rámci víkendového bratislavského stretnutia Slovensko - Rusko v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien.

Kužmová spočiatku viedla nádejne 3:1. Za neskoršieho už nepriaznivého stavu 3:5 síce predviedla rebrejk, ale pod setbalovou hrozbou v desiatom geme urobila dvojchybu. V druhej časti si neudržala podanie za stavu 1:2 a už nenašla záchytný bod. Vichľancevová sa presadila aj na returne v ôsmej hre, mečbal premenila forhendom popri čiare.

Devätnásťročná Košičanka Kužmová, tento týždeň rekordne 121. vo svetovom rebríčku, absolvovala svoj fedcupový debut. O rok skúsenejšia Vichľancevová má v tejto súťaži bilanciu 2:0. Kužmová sa stala 25. Slovenkou v histórii zapojenou do Fed Cupu, prvou novou od 11. februára 2017. Vtedy bola začiatočníčkou Rebecca Šramková, proti Taliankam na ich antuke vo Forli napokon v rovnakej fáze PF získala dva singlové body a hostky triumfovali 3:2.

Zverenkyňa Tenistu roka 2009 v SR Michala Mertiňáka v programe Národného tenisového centra Kužmová nastúpila s povzbudivým vedomím, že Vichľancevovú zdolala 6:2, 7:5 vo finálovom 3. kole kvalifikácie nedávno 29. januára na "harde" pod strechou v ruskom Petrohrade. Nedokázala však potvrdiť tento pomer síl.

Po Kužmovej a Vichľancevovej sa na tvrdom povrchu DecoColor pod zatiahnutou strechou NTC predstavia 29-ročná jednotka singlovej zostavy hostiteliek Magdaléna Rybáriková, 18. v počítačovom poradí, a o desať rokov mladšia dvojka "zbornej" v tomto zápase Anna Kalinská, 150. v systéme, nemajú vzájomnú minulosť. V nedeľu od 15.00 h postupne prídu na rad dvojhry Rybáriková - Vichľancevová a Kužmová - Kalinská a potom záverečná štvorhra, na ktorú kapitáni Matej Lipták a Anastasia Myskinová nahlásili páry Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová a Veronika Kudermetovová, Anastasia Potapovová. V druhý deň sa však podľa pravidiel týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) môžu udiať zmeny.

Slovensku chýba bývalá štvrtá žena rebríčka a terajšia národná dvojka Dominika Cibulková (30.), Rusku hneď sedem najlepších hráčok k 5. februáru: Svetlana Kuznecovová (19.), Anastasia Pavľučenkovová (22.), Jelena Vesninová (23.), Daria Kasatkinová (24.), Jekaterina Makarovová (36.), Maria Šarapovová (41.) a Jekaterina Alexandrovová (85.), pričom Kuznecovová a Šarapovová zhodne sú viacnásobné grandslamové šampiónky vo dvojhre a Makarovová s Vesninovou spoločne figurujú na tretej pozícii v deblovom hodnotení.

Víťaz bratislavského súboja postúpi do play-off o svetovú skupinu edície 2019. Zdolaný takisto 21. - 22. apríla bude hrať v play-off o II. svetovú skupinu nasledujúcej edície. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky hrajú v osemčlennej "II. lige" počnúc sezónou 2015. Po dvoch zvládnutiach "záchranárskych prác" si vlani prvý raz počas predmetného obdobia vybojovali pokus vrátiť sa medzi elitu, ale neuspeli. Slovensko je 16. vo fedcupovom renkingu ITF, šampiónovi z rokov 2004, 2005 a 2007 a 2008 Rusku patrí 8. priečka.

Slovenky zostali v II. svetovej skupine po tom, ako v apríli podľahli Holanďankám 2:3 v bratislavskom play-off o elitu a neskôr delegáti na augustovom výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste dosť nečakane neodsúhlasili avizované rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich družstiev na šestnásť s platnosťou od sezóny 2018, hoci ho predtým schválila Rada riaditeľov ITF.

Slovenky v apríli 2013 prehrali v Moskve na antuke v Športovom centre Krylatské s Ruskami v semifinále Pohára federácie 2:3, hoci po sobote viedli 2:0, keď najprv Cibulková zdolala Pavľučenkovovú a potom Daniela Hantuchová prekonala Mariu Kirilenkovú. V nedeľu však Cibulková prehrala s Kirilenkovou, Hantuchová nestačila na Makarovovú a Cibulková s Hantuchovou vo štvorhre podľahli Makarovovej s Vesninovou (mali pritom náskok 1:0 na sety). V kádri hostiek boli aj Rybáriková a Čepelová, nedostali sa do akcie.

Pred necelými piatimi rokmi to bol už tretí vzájomný duel. "Zborná" najprv triumfovala 3:2 na antuke Olympijského štadióna v Moskve v júlovom semifinále ročníka 1999. Práve v tomto zápase debutovala vo Fed Cupe Hantuchová. Rusky mali navrch - znova 3:2 - aj v júli 2001 v Bratislave v 2. kole. Vtedy sa ešte hralo s iným formátom a víťazky postúpili na finálový turnaj do Madridu medzi osem najlepších.

Stav víkendového stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien:

SLOVENSKO - RUSKO 0:1 po sobotňajšej I. dvojhre
(Bratislava, NTC, tvrdý povrch DecoColor pod zatiahnutou strechou)

Sobota - dvojhra:
Viktória Kužmová - Natalia Vichľancevová 4:6, 2:6 za 72 minút (44, 28)

Text, foto: SITA

 

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.