Poprad
Kohút
Volejbal
Krascenic
fenoglio
zlatá európska liga
pencová

Muži i ženy s túžbou dostať sa do Final 4, federácia vypísala odmeny za umiestnenie i jednotlivé zápasy

Publikované 14.05.2018 15:15
Image Muži i ženy s túžbou dostať sa do Final 4, federácia vypísala odmeny za umiestnenie i jednotlivé zápasy

V prestížnej súťaži reprezentačných tímov v Zlatej Európskej lige sa predstavia ženy aj muži Slovenska. V prvých stretnutiach základných skupín v Poprade nastúpia na úvod Slovenky proti Bielorusku (v sobotu 19. mája, 15.00 h) a Slováci proti Estónsku (v sobotu 19. mája, 18.00 h).
      V ženskej Zlatej Európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slovenky v C-skupine postupne nastúpia proti Bieloruskám, Češkám a Španielkam. V mužskej Zlatej Európskej lige majú Slováci za súperov v A-skupine Estónsko, Belgicko a Švédsko. Final Four žien (víťazi 3 základných skupín plus najlepší z druhých priečok) sa uskutoční 13.-14. júna v Karlových Varoch a Final Four mužov (víťazi 3 základných skupín plus najlepší z druhých priečok) 14.-15. júna v Budapešti.
      Slovenské reprezentantky odohrali na záver desaťdňovej prípravy, ktorá štartovala v Liptovskom Jáne, tri stretnutia v Maribore s Austráliou (3:0), Azerbajdžanom (0:3) a Chorvátskom (1:3). "Som spokojný s prístupom hráčok k ťažkému tréningu. V prípravných stretnutiach som však nebol spokojný so zápasom proti Azerbajdžanu, aj keď viem, že je to silný tím. Duel proti Chorvátkam splnil moje predstavy tak po hernej stránke, ako aj v otázke bojovnosti celého tímu" uviedol na tlačovej konferencii po návrate na Slovensko nový tréner reprezentácie žien Talian Marco Fenoglio. "Príprava bola náročná nielen pre nás hráčky, ale aj pre trénerov. Bolo ťažké zladiť tréningový proces, keďže hráčky končili v rôznom čase klubové povinnosti. V tíme vládne dobrá atmosféra, v zápasoch prevládala bojovnosť a energia. Za najťažšie súperky v skupine považujem Bielorusky. Veľa bude záležať na tom, v akom zložení prídu. V družstve majú päť hráčok, s ktorými som sa už stretla, dopĺňajú ich mladé hráčky. O víťazstvo chceme zabojovať," povedala kapitánka slovenského tímu Jaroslava Pencová.

Tlačovka pred štartom Zlatej Európskej ligy
     

      Muži sa od 1. mája pripravovali doma v Púchove, kde odohrali tri stretnutia s Českom (0:3, 2:3 a 0:3). "Z výsledkov by sa dalo usudzovať, že niečo nie je dobré. Ale nie je tomu tak. Mali sme problémy so zložením tímu. Niektorí skúsení hráči z rôznych dôvodov nemohli byť nominovaní, doplnili ich mladí. Opierať sa budem o trio Kohút, Paták, Križko," informoval tréner reprezentácie SR Andrej Kravárik, ktorý ďalej uviedol: "Boli sety, minimálne ich bolo päť, kedy sme viedli viacbodovým rozdielom, ale nedokázali sme túto výhodu využiť. Pritom Česi hrali v takmer kompletnom zložení, chýbali im iba dvaja univerzálni hráči. V našej skupine považujeme za najsilnejšie tímy Belgicka a Estónska. Chceme s nimi hrať minimálne vyrovnané zápasy. Lopta je však je guľatá..." Kapitánom slovenského tímu je skúsený dvojnásobný víťaz súťaže (2008, 2011) Emanuel Kohút, ktorý už atmosféru bývalého formátu Európskej ligy zažil. "Veľmi sa teším na kvalitné zápasy. Pre mladých hráčov v tíme je to príležitosť ukázať sa na medzinárodnej scéne. Na palubovku nastúpime s tým, že chceme zabojovať o víťazstvo. Bol by som rád, keby sme to už dokázali v prvom zápase v Poprade, kde je vynikajúca divácka atmosféra a vždy sa nám tam darilo."
      Vedenie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) konkrétne ciele tímom nestanovilo, ale motivuje oba kolektívy aj finančnými prémiami. "Za víťazstvo v základnej skupine získa celý tím 15.000 eur, v následnom Final Four za tretie miesto 20.000, za druhé 30.000 a za celkové víťazstvo 40.000 eur. Prémie sú vypísané aj v základných skupinách – za každé víťazstvo 2000 eur," informoval prezident SVF Martin Kraščenič. Všetky domáce stretnutia bude vysielať v priamom prenose televízia DIGI SPORT.
      
      Nominácia SR ženy na Zlatú Európsku ligu 2018:
      Nahrávačky: Barbora Koseková (Lin. Békescsaba/Maď.), Lucia Töröková (Slávia EU Bratislava)
      Smečiarky: Nikola Radosová (CSM Bukurešť/Rum.), Dominika Drobňáková (Pays d'Aix Venelles VB/Fr.), Romana Hudecová, Erika Salanciová (obe Strabag VC FTVŠ UK Bratislava)
      Blokárky: Jaroslava Pencová (SAB Volley Legnano/Tal.), Michaela Abrhámová (ASPTT Mulhouse/Fr.), Nina Herelová (VK Prostějov/ČR)
      Univerzálky: Nikola Pištěláková (Královo Pole Brno/ČR), Romana Krišková (Dukla Liberec/ČR), Karin Šunderlíková (Slávia EU Bratislava)
      Liberá: Lucia Nikmonová (Strabag VC FTVŠ UK Bratislava), Monika Doležajová (TSV 1862 Obergünzburg/Nem.)
      Ďalšie hráčky v širšej nominácii: Ela Erteltová (VTC Pezinok-Bílikova), Karolína Fričová (VK Slávia EU Bratislava), Lucia Mikšíková (Dukla Liberec/ČR), Karin Palgutová (Quimper Volley/Fr.), Simona Cigániková (Strabag VC FTVŠ UK Bratislava), Michaela Španková (VP UKF Nitra) 
      Tréner: Marco Fenoglio, asistenti: Tomáš Varga, Stefano Micoli (aj kondičný tréner)
      
      Nominácia SR muži na Zlatú Európsku ligu 2018:
      Nahrávači: Filip Palgut (Jihostroj České Budějovice/ČR), Martin Jančura (VK Prievidza)
      Smečiari: Matej Paták (Warta Zawiercie/Poľ.), Tomáš Kriško (Dukla Liberec/ČR), Július Firkaľ (SWD Düren/Nem.), Jakub Ihnát (Spartak Myjava)
      Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Radoslav Prešinský (ČEZ Karlovarsko/ČR), Jakub Kováč (Latina/Tal.), Ľuboš Macko (Mirad PU Prešov)
      Univerzáli: Peter Mlynarčík (Alpen Volleys Haching/Nem.), Michal Petráš (Posojilnica Aich Dob/Rak.), Patrik Lamanec (KDS Šport Košice)
      Liberá: Martin Turis (AERO Odolena Voda/ČR), Marián Vitko (KDS Šport Košice)
      Tréner: Andrej Kravárik, 1. asistent trénera: Martin Pipa, 2. asistent trénera: Roman Kašša.

Zdroj, foto: TASR

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.