Najlepšie platení športovci podľa jednotlivých odvetví

Publikované 03.08.2017 10:04
Image Najlepšie platení športovci podľa jednotlivých odvetví

BRATISLAVA (pzb) – Najlepší športovci sveta sa radia medzi milionárov. Kto však zarába najviac: futbalisti, hokejisti či niekto úplne iný?

Futbal: Najlepšie zarábajúcim futbalistom sveta je Argentínčan Carlo Tévez, ktorý má v čínskom klube Šanghaj Šen-chua týždenne zarábať približne 720 000 eur. Je to viac ako dostávajú Cristiano Ronaldo aj Lionel Messi. Napriek tomu je najlepšie plateným futbalistom a zároveň aj športovcom sveta Ronaldo s celkovými príjmami 93 miliónov amerických dolárov. To preto, že futbalom si zarobí 58 miliónov a ďalších 35 získa vďaka svojim marketingovým aktivitám.

Hokej: Kapitán Chicaga Jonathan Toew síce z platového stropu ukrajuje „len“ 10,5 milióna dolárov, v skutočnosti však v sezóne 2016/2017 zarobil 13,8 milióna. A to preto, že má podpísanú dlhodobú zmluvu až do roku 2023, v ktorej sú jednotlivé sezóny ohodnotené rôzne. Vďaka výkonnostným bonusom a vystupovaniu v reklamách si zarobí ďalšie dva milióny.

Tenis: Z historického pohľadu je na tom najlepšie Novak Djokovič, ktorý si počas kariéry zarobil na prize money už viac ako 110 miliónov dolárov. Ide pritom len o príjmy z tenisu, keďže ďalšie financie získava vďaka iným aktivitám. Minulý rok 2016 však bol na tom najlepšie Brit Andy Murray, ktorý na prémiách zarobil celkovo 16 349 701 dolárov.

Cyklistika: Najlepšie zarábajúcim cyklistov na svete je pravdepodobne Peter Sagan s ročným príjmom približne šesť miliónov eur. Táto informácia nebola oficiálne zverejnená, no v jednom rozhovore ju spomenul bývalý Saganov zamestnávateľ Olge Tiňkov. Sagan tak zarába viac ako víťaz Tour de France Chris Froome.

Americký futbal: V najsledovanejšej súťaži v zámorí NFL je jednotkou rozohrávač Oakland Raiders Derek Carr, ktorý v júni tohto roka predĺžil s klubom kontrakt na ďalších päť rokov s celkovým zárobkom 125 miliónov dolárov. Garantovaných má „len“ 70 miliónov a to preto, aby klub znížil výdavky pre prípad, že by sa Carr zranil. Za sezónu tak zarobí viac ako 25 miliónov, čo pri počte zápasov 16 v základnej časti a maximálne štyroch v play-off činí viac ako milión za zápas.

Basketbal: Len nedávno podpísal najväčší kontrakt v histórii NBA Stephen Curry z tímu Golden State Warriors, keď súhlasil s päťročnou zmluvou na 201 miliónov dolárov. V nasledujúcej sezóne zarobí 35 miliónov a vrchol dosiahne v sezóne 2021/2022, keď jeho plat stúpne o ďalších desať miliónov. Krátko po ňom predĺžil zmluvu s Houston Rockets James Harden: 228 miliónov za šesť rokov.

Bejzbal: Clayton Kershaw z tímu Los Angeles Dodgers za jednu sezónu zarobí 30,7 milióna amerických dolárov a to vďaka sedemročnej zmluve na 215 miliónov. Hviezdny nadhadzovač sa tak stal najlepšie plateným hráčom v histórii MLB a bejzbalu.

Golf: Súčasnou svetovou jednotkou je Američan Dustin Johnson, ktorý si zarába vďaka prize money na turnajoch a tiež promovaním golfových a iných produktov. V roku 2016 sa zúčastnil 22 turnajov a zarobil 9,4 milióna dolárov, v tomto roku má po 17-tich podujatiach na konte 6,8 milióna.

Foto: SITA/AP (4x)

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.