Pereje na Inge vás pohltia a zomelú

Publikované 14.08.2017 16:56
Image Pereje na Inge vás pohltia a zomelú

BRATISLAVA (jant) -  Lovci adrenalínových zážitkov vyhľadávajú silné toky riek za každého počasia, no niektorí potrebujú poriadne rozbúrenú vodu, ktorú si treba vystriehnuť v období prívalových dažďov, keď sa do koryta rieky vlejú desiatky tisíc litrov spadnutej vody, ktorá urobí mohutné pereje aj tam, kde počas zvyšku roka vôbec nie sú. Takých miest je na svete niekoľko desiatok, ale iba niekoľko z nich sa premení na tok, do ktorého sa boja vstúpiť aj tí najodvážnejší.

Najväčší hazardéri chodili pokúšať šťastie na rieku Congo do jej časti zvanej Inga. Väčšina z nich zomrela, alebo ukončili svoju snahu pri prvej príležitosti. Tí, ktorí zomreli, sa zabili buď o ostré kamene číhajúce v špinavej a zúriacej vode, alebo ich zmietli a pohltili vysoké, niekedy až dvanásťmetrové vlny. Predposledný pokus o zdolanie pätnásť kilometrového úseku v časti Konga, kde dosahuje prúd rýchlosti až 50 kilometrov za hodinu, nedopadol dobre. Sedemčlenná skupina dobrodruhov sa s veľkým podporným tímom vydala skúsiť šťastie v roku 1985, lenže všetci precenili svoje sily a voda si ich brala jedného po druhom. K brehom sa nedostal ani jeden a podobné pokusy nadlho ustali. V roku 2012 sa však objavil Steve Fisher s dvojicou kamarátov, ktorí sa rozhodli pokoriť bájne pereje veľtoku, pričom o tom chceli nakrútiť dokument.

Tesne pred svojim pokusom svorne vraveli: „Mali sme iba jeden pokus“, pretože „ak by sme ho náhodou prežili, nikto z nás by sa tam asi neodvážil vojsť ešte raz“. To naznačili už slová Fishera tesne potom, čo po dojazde vkročil ako prvý človek na svete na súš: „Bolo to rozhodne najbližšie tomu, kedy som sa ocitol smrti“. Jeho kamarát a kolega kajakár, Tyler Bradt, neskôr počas rozhovoru o tejto rieke povedal, že: „Bezpochyby ide o najdesivejšie a najnebezpečnejšie miesto, kde šiel s kajakom a doslova cítil, ako sa ho ‚tá‘ vec pokúšala pri každej otočke zabiť“.

Odvtedy sa niekoľko vodákov pokúsilo o zopakovanie tohto výkonu, lenže Konžská demokratická republika sa rozhodla, že na toku rieky Congo rozšíri vodné nádrže, aby mohli zabezpečiť dodávky elektriny do priemyselných oblasti v provincii Katanga, ktorá je od Ingy vzdialená 1 700 kilometrov. Tento ambiciózny plán si vyžiadal vybudovanie ďalších vodných elektrárni a k Inga I a Inga II má pribudnúť Inga III s výkonom 4 500 MW a IV s plánovaným výkonom 39 000 MW. To rozhodne zníži prietok vody v obávaných perejách, takže výkon skupiny vedenej Fisherom zostane zapísaný do histórie.

Foto: red-bull.com 

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.