Proti Francúzom vo finále MS napokon Nóri

Publikované 28.01.2017 08:18
Image Proti Francúzom vo finále MS napokon Nóri

PARÍŽ - Súperom domáceho Francúzska v nedeľňajšom finále XXV. majstrovstiev sveta v hádzanej mužov bude Nórsko. Zverenci trénera Christiana Bergeho pokorili v dramatickom a mimoriadne vyrovnanom piatkovom semifinále v Paríži Chorvátov 28:25 po predĺžení. Severania boli na konci riadneho hracieho času na pokraji vyradenia, keďže súper mal za nerozhodného stavu 22:22 výhodu pokutového hodu, ale nezužitkoval ju. Nóri ponúknutú šancu v nadstavenom čase využili a postúpili do svojho prvého finále v histórii svetových šampionátov. Bez ohľadu na jeho výsledok sa už môžu tešiť z premiérovej medaily z MS, doteraz skončili najlepšie na 6. mieste v roku 1958.
Chorvátsko premrhalo možnosť prebojovať sa do svojho piateho finále na tomto podujatí, zatiaľ naposledy si zahralo o titul pred 8 rokmi. Takto bude v sobotu, keď nastúpi proti Slovinsku, druhýkrát bojovať o bronz, ktorý získalo aj v roku 2013.
V úvode sa viac darilo Chorvátom, ktorí vyhrávali 6:3, ale potom štyrikrát za sebou inkasovali a v 17. min zaostávali 6:7. Nóri po ďalšej šnúre zvýšili v 26. min v presilovke na 11:8, a to už mali na konte dva nepremenené pokutové hody. Chorváti po zmene strán rýchlo zmazali polčasové manko - v 33. min 12:12 a Duvnjak ich v 40. min poslal do vedenia (16:15). Ten istý hráč štvrťhodinu pred koncom úspešne zakončil kontru (18:16). O päť minút neskôr však už bolo vyrovnané (18:18) a vzápätí severania naklonili počas početnej výhody výsledok na svoju stranu (19:18). Prelievanie skóre však pokračovalo, Horvat z kontry dal v 54. min na 21:20 pre chorvátsky tím. Kontrec v oslabení zvýšil na 22:20. Nóri však v záverečnej päťminútovke riadneho hracieho času vyrovnali a po jeho uplynutí ich podržal brankár Bergerud, ktorý chytil pokutový hod Horvata. Chorvátski hráči odskočili v úvode predĺženia na 24:22, ale súperi ešte v jeho prvej časti vyrovnali na 24:24. Na začiatku druhej päťminútovky pridali aj tretí gól v sérii, na ktorí zverenci trénera Babiča ešte odpovedali, ale ďalšie minúty už patrili Nórom. Tí odplatili svojmu protivníkovi prehru 24:31 zo súboja o bronz na lanských ME v Poľsku.

Výsledok piatkového zápasu na XXV. majstrovstvách sveta v hádzanej mužov vo Francúzsku (11. - 29. 1. 2017):

semifinále (Paríž):
Chorvátsko - Nórsko 25:28 po predĺžení (22:22, 10:12)
Najviac gólov: Horvat 6/3, Mamič 5, Duvnjak, Stepančič a Musa po 3 - Myrhol 6, Björnsen 5, Sagosen a Tangen po 4

Zostávajúci program MS:
sobota 28. 1.:
o 3. miesto (Paríž): Slovinsko - Chorvátsko (20.45 h)
nedeľa 29. 1.:
finále (Paríž): Francúzsko - Nórsko (17.30)

Konečné poradie: 1. Francúzsko alebo Nórsko, 3. Slovinsko alebo Chorvátsko, 5. Španielsko, 6. Švédsko, 7. Maďarsko, 8. Katar, 9. Nemecko, 10. Dánsko, 11. Bielorusko, 12. Rusko, 13. Egypt, 14. Island, 15. Macedónsko, 16. Brazília, 17. Poľsko, 18. Argentína, 19. Tunisko, 20. Saudská Arábia, 21. Čile, 22. Japonsko, 23. Bahrajn, 24. Angola.

Text: SITA  Foto: SITA