Rybárikovej stop v semifinále Wimbledonu

Publikované 13.07.2017 15:18
Image Rybárikovej stop v semifinále Wimbledonu

LONDÝN - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková prehrala za 64 minút 1:6, 1:6 so Španielkou Garbine Muguruzovou-Blancovou nasadenou ako štrnástou v stretnutí štvrtkového semifinále dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne (3. - 16. júla, celková dotácia 31,6 milióna libier, tráva). Niekdajšia dvojka systému Muguruzová-Blancová, teraz 15. v hodnotení, bude v sobotu vo finále čeliť úspešnej z nasledujúceho zápasu Venus Williamsová (USA-10) - Johanna Kontová (V. Brit.-6).

Dvadsaťosemročná piešťanská rodáčka Rybáriková bola treťou Slovenkou medzi najlepšími štyrmi v singli na Majors po Daniele Hantuchovej a Dominike Cibulkovej a prvou v britskej metropole, v ktorej Hantuchová skončila v osmičke v sezóne 2002 a Cibulková v rokoch 2011 a 2016. Cibulková je finalistkou Australian Open 2014 a semifinalistkou Roland Garros 2009, Hantuchová semifinalistkou AO 2008. Zo SR si semifinále dvojhry v All England Lawn Tennis and Croquet Clube zahral okrem Rybárikovej v roku 1988 Miloslav Mečíř, prehral so Švédom Stefanom Edbergom 6:4, 6:2, 4:6, 3:6, 4:6.

Rybáriková si odnáša 780 bodov do počítačového poradia a prémiu 550 000 libier pred zdanením. V nezáväznom online rebríčku sa na tomto podujatí posunula na 33. post. Finále by ju dostalo do Top 20, tento týždeň mala teoreticky v dosahu 16. pozíciu. V tohtosezónnom bodovaní Road, ktoré lepšie indikuje koncoročný renking, sa Rybáriková dostala na 18. miesto, Cibulková je na 25. priečke.

Petrom Huberom trénersky vedená Rybáriková oficiálne figuruje na 87. pozícii v systéme k 3. júlu, takže v pondelok poskočí o 54 miest.

Dvojhra žien - semifinále:
Garbine Muguruzová-Blancová (Šp.-14) - Magdaléna Rybáriková (SR) 6:1, 6:1 za 64 minút (30, 34)

Rybáriková sa účinným lobom dostala na 30:30 na príjme, ale nie ďalej. Muguruzová-Blancová zakončila vstupný gem bekhendovým volejom. Slovenke nevyšiel takýto úder z forhendu na úvod druhej hry, ale esom preklopila na 30:15. Potom však technicky nezvládla halfvolej, iba sa prizerala bekhendu do protipohybu a pridala dvojchybu, potvrdilo to Jastrabie oko - 0:2. Španielka potvrdila únik poľahky na 15, ťažkotonážnou ofenzívou kontrolovala vývoj, nepúšťala súperku k "rozleptávaniu" prostredníctvom zmien rytmu, smeru a rotácie.

Presvedčivým zákrokom pri sieti si Muguruzová-Blancová utvorila tri brejkbaly na 4:0. Neskorší už piaty si dodala dobrým stihnutím skrátenia a kvitovala Rybárikovej vyhodený bekhend. V piatej hre však Španielka porobila chyby, forhendovou klesla na 30:40. Hrozbu odvrátila šikovným bekhendom pri sieti, ku ktorej často tlačila, a následne sa posunula na 5:0, zakončila to esom.

Slovenka pri podávaní na odvrátenie "kanára" spadla na 30:30, keď k nej bola krutá páska, ale zníženie na 1:5 predsa len prišlo, a to bodom priamo zo servisu. Publikum podporne zatlieskalo. Španielka pri servovaní na set bola dolu 0:30 po prepálenom radovom forhende, ale Rybáriková podobnou "minelou" pripustila skóre 30:30, bekhendovým slajzom našla sieť a jej slajzový forhendový return hraný na dlhú ruku zaletel mimo.

Navyše, hneď na úvod druhej časti bola Rybáriková pod tlakom skóre 15:30. Otočila na gembal, ale nevyhla sa zhode, poslala forhendovú defenzívnu kontru do siete a nemala na nekompromisný stupňovaný útok - 0:1. Slovenka bezmocne švihla raketou po svojom forhende do siete. Bola aj na kolenách po nezvládnutom voleji. Čoskoro mala manko už 0:2. Muguruzová-Blancová bola rozvážna, istá a dominujúca. Stále nepúšťala Slovenku k jej štýlu. Brejk na 3:0 dosiahla na nulu, pocitovo bolo hotovo minimálne v tomto okamihu, ak nie už skôr.

Španielka sa na 4:0 posunula poľahky na 15. Slovenka v takmer 9-minútovej piatej hre, v ktorej spočiatku viedla 40:15, čelila dvom brejkbalom, napokon si však pripísala čestný gem a vykresala iskričku nádeje. Muguruzová-Blancová však neochvejne zvýšila na 5:1 a vzápätí sa ešte raz presadila na returne. Rybárikovej forhend za znamenal tri mečbaly, pri druhom zafungoval súperkin agresívny bekhend popri čiare.

Text: SITA  Foto: SITA/AP

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.