Jornet

Španiel chce pokoriť rekord Everestu. V rýchlosti výstupu

Publikované 07.09.2016 09:08
Image Španiel chce pokoriť rekord Everestu. V rýchlosti výstupu

BRATISLAVA (pzb) – Na Evereste už bolo množstvo horolezcov aj bohatých nadšencov. No 28-ročný Španiel Kilian Jornet sa chce tento rok zapísať do histórie najvyššej hory sveta. Plánuje na ňu vyjsť v rekordnom čase. Jornet je ultramaratónec, ktorý vyhral mnohé prestížne preteky. Taktiež drží rekordy v rýchlosti výstupu (aj zostupu) na Mont Blanc, Matterhorn či Denali. Teraz je pred ním najväčšia výzva.

O zdolanie Everestu sa pokúšal už pred rokom. Ale jeho plány zmarilo zemetrasenie v Nepále a preto svoj výstup preložil na tento rok.

Jornet je v komunite extrémnych bežcov skutočným pojmom. A to nielen kvôli svojim výkonom, ale aj vďaka rozvážnej a pokornej povahe. K horám mal blízko už od mladosti, vyrastal totiž v Pyrenejach. Jeho otec bol chatár a Jornet už ako desaťročný prešiel v priebehu 42 dní naprieč Pyrenejami.

Na Everest sa plánuje dostať cez severnú stenu. Je to iná trasa, akú si vyberajú komerčné výpravy. Tie by totiž mohli Jorneta počas jeho výstupu spomaliť, preto si radšej vybral cestu, ktorá je náročnejšia, ale z pohľadu rekordu výhodnejšia. Počas výstupu nebude používať fľaše s kyslíkom.

V Himalájach je Španiel spolu so svojím podporným tímom už od začiatku augusta, aby získal dostatočný čas na aklimatizáciu. V ktorý deň sa vyberie na Everest ešte nie je známe, keďže jeho rozhodnutie sa bude odvíjať najmä od aktuálnych poveternostných podmienok.

Foto: kilianjornet.com

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.