Španieli sa stretnú aj s Portugalčanmi, Anglicko s Belgickom

Publikované 01.12.2017 17:18
Image Španieli sa stretnú aj s Portugalčanmi, Anglicko s Belgickom

MOSKVA - Úradujúci svetoví šampióni Nemci si v základnej F-skupine budúcoročných MS v Rusku (14. júna - 15. júla 2018) zmerajú sily s Mexičanmi, Švédmi a reprezentantmi Kórejskej republiky. Piatkový žreb v moskovskom Kremli rozhodol aj o tom, že domáci Rusi v A-skupine budú čeliť Saudom, Egypťanom a Uruguajčanom. Atraktívnou na pohľad je D-skupina s Argentínou, Islandom, Chorvátskom a Nigériou. Brazílčania sú súčasťou E-skupiny vedno so Švajčiarmi, Kostaričanmi a Srbmi. V hre o titul tradične je 32 krajín, vzniklo osem štvorčlenných skupín.

Účastníkov rozdelili do štyroch výkonnostných košov podľa umiestnenia v októbrovom rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Výnimkou je organizátor Rusko, ktorému patrila pozícia v 1. koši - podľa spomenutého kritéria by figuroval vo štvrtom a na chvoste. Európa mohla dodať do skupiny dve krajiny, iné konfederácie maximálne jednu. V prvom koši vedno s Ruskom figurovali Nemecko, Brazília, Portugalsko, Argentína, Belgicko, Poľsko a Francúzsko. Až v druhom boli Španielsko, Anglicko a Uruguaj, teda krajiny, ktoré majú na konte zlato z MS.

Nováčikmi na scéne sú Island a Panama. Naopak, v Rusku budú chýbať štvornásobní majstri sveta Taliani, víťazi ostatných dvoch edícií Copa América Čiľania, tradiční účastníci Američania či bronzoví z MS 2014 Holanďania. Slovensko v rámci európskej časti kvalifikácie MS 2018 obsadilo v dodatočnej tabuľke tímov z druhých miest poslednú 9. pozíciu a nepreniklo do osemčlennej baráže. Jediná doterajšia účasť SR na MS sa spája so šampionátom v roku 2010 v JAR, Slováci vtedy pod vedením Vladimíra Weissa staršieho dokráčali do osemfinále.

Moderátormi žrebu boli anglický niekdajší reprezentant Gary Lineker a ruská žurnalistka Maria Komandná, asistentmi Argentínčan Diego Maradona, Francúz Laurent Blanc, Angličan Gordon Banks, Brazílčan Cafú, Talian Fabio Cannavaro, Uruguajčan Diego Forlán, Španiel Carles Puyol a Rus Nikita Simonjan. Trofej na pódium priniesol Nemec Miroslav Klose, najlepší strelec histórie MS.

Hostiteľskými mestami MS sú Moskva, Petrohrad, Kaliningrad, Kazaň, Nižnij Novgorod, Samara, Volgograd, Saransk, Rostov nad Donom, Soči a Jekaterinburg. Otváracím zápasom 14. júna bude duel "áčka" Rusko - Saudská Arábia, uskutoční sa na moskovskom štadióne Lužniki o 17.00 h SELČ.

Zloženie základných skupín budúcoročných MS futbalistov v Rusku (14. júna - 15. júla 2018) podľa piatkového moskovského žrebu:
A-skupina: Rusko, Saudská Arábia, Egypt, Uruguaj
B-skupina: Portugalsko, Španielsko, Maroko, Irán
C-skupina: Francúzsko, Austrália, Peru, Dánsko
D-skupina: Argentína, Island, Chorvátsko, Nigéria
E-skupina: Brazília, Švajčiarsko, Kostarika, Srbsko
F-skupina: Nemecko, Mexiko, Švédsko, Kórejská republika
G-skupina: Belgicko, Panama, Tunisko, Anglicko
H-skupina: Poľsko, Senegal, Kolumbia, Japonsko

Rozdelenie do výkonnostných košov pred žrebom:
1. kôš: Rusko (organizátor - 65. miesto v októbrovom rebríčku FIFA), Nemecko (1.), Brazília (2.), Portugalsko (3.), Argentína (4.), Belgicko (5.), Poľsko (6.), Francúzsko (7.)
2. kôš: Španielsko (8.), Peru (10.), Švajčiarsko (11.), Anglicko (12.), Kolumbia (13.), Mexiko (16.), Uruguaj (17.), Chorvátsko (18.)
3. kôš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25.), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Irán (34.)
4. kôš: Srbsko (38.), Nigéria (41.), Austrália (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Kórejská republika (62.), Saudská Arábia (63.)

Zdroj: SITA Foto: Getty Images

Súvisiace články