Vlhová v prvých pretekoch sezóny šestnásta

Publikované 28.10.2017 14:06
Image Vlhová v prvých pretekoch sezóny šestnásta

SÖLDEN - Slovenka Petra Vlhová skončila na šestnástom mieste v sobotňajšom úvodnom obrovskom slalome novej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok v rakúskom Söldene. Vlhová v tradičnom ľadovcovom začiatku súťažnej zimy nezopakovala výkon spred roka, keď bola v Söldene vtedy ešte senzačne ôsma a odštartovala najlepšiu sezónu kariéry. Rovnaké umiestnenie v disciplíne dlhých oblúkov si neskôr pripísala aj na svetovom šampionáte v St. Moritzi.

Víťazkou úvodných pretekov sezóny sa stala favorizovaná Nemka Viktoria Rebensburgová. Olympijská šampiónka z Vancouveru 2010 v tejto disciplíne zdolala v súčte oboch kôl o 14 stotín sekundy úradujúcu majsterku sveta a obhajkyňu malého "obrákového" glóbusu Francúzku Tessu Worleyovú. Tretia skončila Talianka Manuela Moelggová, ktorá priebežné vedenie po prvom kole v 34 rokoch nepretavila do premiérového víťazstva v pretekoch SP, ale "len" do 12. pódiového umiestnenia v SP v kariére.

V prvom kole Vlhová s číslom 14 na hrudi mala v čase prejazdu cieľom desiaty najlepší čas, ale postupne ju predstihlo ešte sedem konkurentiek s vyššími štartovnými číslami. Zverenka Livia Magoniho nepredviedla jazdu s ideálnym nasadzovaním do oblúkov, najmä strmšia časť trate jej nevyšla podľa predstáv. Po druhom medzičase mala jediná Slovenka na trati odstup takmer 2 sekundy za priebežnou líderkou Moelggovou, na rovinatejšej časti pred cieľom časové manko skresala na 1,66 s. Stačilo to na sedemnáste miesto. V druhej jazde 22-ročná Liptáčka dobre zvládla strminu, ale na rovinke stratila rýchlosť a podľa výsledku v cieli to nemalo byť ani na potvrdenie poradia z prvej jazdy. Napokon to s dvojsekundovým odstupom na neskoršiu víťazku Rebensburgovú stačilo na zlepšenie o jednu priečku, keďže viaceré jej vyššie postavené konkurentky pokazili svoju druhú jazdu. V druhom kole predviedla Vlhová trinásty najlepší výkon.

Vlaňajšia víťazka v Söldene Švajčiarka Lara Gutová už svoju prvú jazdu nedokončila, rovnako ako aj talianske spolufavoritky Marta Bassinová a Sofia Goggiová. Až 34. skončila a do druhého kola nepostúpila Lindsey Vonnová. Americká legenda sa nečakane rozhodla absolvovať tradičnú ľadovcovú ouvertúru SP, hoci obrovské slalomy na topúrovni nejazdila od januára 2016.

V Söldene sa v sobotu začal už 51. ročník Svetového pohára v alpskom lyžovaní, tradičnému "obrákovému" úvodu na ľadovci Rettenbach asistovalo skvelé slnečné počasie aj početná divácka kulisa. Preteky si podľa rakúskych organizátorov priamo v dejisku pozrelo 14 500 divákov.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní 2017/2018 - Sölden (Rak.):

Obrovský slalom žien (1.+ 2. kolo): 1. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 1:55,20 min, 2. Tessa Worleyová (Fr.) +0,14 s, 3. Manuela Moelggová (Tal.) +0,53, 4. Stephanie Brunnerová (Rak.) +0,71, 5. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,74, 6. Wendy Holdenerová (Švaj.) +1,11,... 16. Petra Vlhová (SR) +2,00 ,... 34. Lindsey Vonnová (USA) +3,31 - nepostúpila do 2. kola.

Text: SITA   Foto: SITA/AP

 

 

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.